V první linii pomáhá již více než šedesát obytných vozidel

Karavany a obytné automobily slouží policistům, v nemocnicích i v ústavech po celé ČR.

Akce „Karavany pomáhají v první linii“, která vznikla díky nápadu pražské půjčovny Karavany Česko, a do které se v koordinaci s Asociací kempování a karavaningu nakonec zapojila celá řada dalších prodejců a půjčoven obytných vozidel z celé České republiky, má větší ohlas, než si kdokoli z jejich aktérů na začátku dokázal představit.

Tým půjčovny obytných vozů Karavany Česko

V rámci bezplatné dobročinné výpomoci již byla po celé zemi rozmístěna téměř stovka obytných automobilů a karavanů. Většina z nich stojí u nemocnic, kde slouží jako dočasné ubytování pro zdravotnický personál, u něhož je nyní důležité, aby byl v případě potřeby rychle k dispozici na svém pracovišti – zdravotní sestry a další zaměstnanci si tak mohou v soukromí a teple odpočinout, aniž by museli cestovat domů. Další velké množství karavanů je umístěno na hraničních přechodech.

Vozy slouží také jako zázemí na venkovních odběrných místech, v domovech pro seniory, v nejrůznějších ústavech či policistům při hlídání uzavřených oblastí, kde jsou především během chladných nocí ceněným zázemím.

ALZHEIMER HOME Zátiší

Vedle půjčoven se do pomoci zapojily i soukromé osoby a rodiny, které nezištně poskytly svůj karavan pro dobrou věc. “Nabídka od soukromých majitelů nás zaskočila, ale v pozitivním smyslu. Nikoho jsme nemuseli o pomoc žádat, což ukazuje, že i v komunitě karavanistů jsou velmi obětaví lidé,” říká Klára Hájek Velinská, která celou akci za Asociaci kempování a karavaningu společně s Karavany Česko koordinuje. O zapůjčené karavany se jejich majitelé navíc jezdí pravidelně starat, aby vše bezchybně fungovalo i při používání naprostými laiky.

Nabídka karavanů spustila vlnu solidarity

Obytná vozidla začala k tomuto účelu jako první nabízet pražská půjčovna Karavany Česko. První její vozy tak zamířily například do nemocnice Na Bulovce či k odběrnému stanu u Thomayerovy nemocnice. Další vozy směřovaly na Moravu, a to do Domu seniorů v Praskalicích, do brněnské Nemocnice Milosrdných bratří a do nemocnice v Hodoníně, kam svůj soukromý karavan ochotně zapůjčila také rodina Gasnárkova z Ratíškovic.

Do pomoci se podařilo postupně zapojit i další půjčovny a prodejce obytných vozidel – společnost Blue Rent, Karavan Centrum HYKRO, Autocentrum BARTH z Pardubického kraje, Vaše půjčovna obytných vozů z Třebíče, Karavan Centrum Beroun a Procamping.

Díky tomu se mohla pomoc rozjet ve velkém měřítku a postupně se podařilo pokrýt požadavky téměř z celé republiky. Několik vozů slouží jako zázemí pro zdravotní sestry na odběrném místě v Benešově, soukromý karavan slouží v nemocnici v Krnově, kde předvedl úctyhodnou obětavost Zdeněk Hostinský, jenž svůj přívěs vezl na místo ještě v noci. Bezmála dvacet karavanů slouží jako ubytování pro personál také v pražském Alzheimer centru a další pomáhají v Ústavu sociální péče ve Věži.

Domov Ve Věži

Pomoc zdaleka nekončí

Asociace kempování a karavaningu a Karavany Česko i nadále evidují požadavky jednotlivých organizací a kooperují následnou pomoc se všemi partnery. S veškerými dotazy je možné se obracet na mail info@akkcr.cz nebo na petr@anywherecampers.com