Mapa dálničních poplatků pro obytná vozidla v Evropě 2024

Jedním z cílů Asociace kempování a karavaningu (AKK ČR) je i zlepšení informovanosti karavanistů. Proto stejně jako loni přinášíme mapu dálničních poplatků v Evropě i seznam oficiálních obchodů pro koupi dálničních známek.

Českou verzi mapy si můžete stáhnout ve formátu pdf do VAšeho zařízení. Tento formát je vhodný i pro tisk:

Oficiální obchody pro nákup dálničních známek

Stručně o potřebných známkách

Cestovatelům v obytném autě kategorie M1 a  největší povolenou hmotností do 3 500 kg stačí ve všech uvedených zemích základní verze známky. Například v Maďarsku D1 (v obytném autě může být nanejvýše 7 míst k sezení) a  2A ve Slovinsku. V Maďarsku ale pozor u aut s hmotností nad 3 500 kg, nově zde musí platit mýto.

Příznivci obytných přívěsů potřebují v případě, že součet největších povolených hmotností vozidel soupravy převýší hranici 3 500 kg, na Slovensku známky dvě (jinak stačí jen jedna). Totéž platí i v Bulharsku.
V Rakousku je potřebná pro soupravu (tažné auto do 3 500 kg) jen jedna známka, stejně jako u nás. To platí i pro Maďarsko, pokud má tažné vozidlo známku D1.  Pokud tažné vozidlo vyžaduje v Maďarsku známku D2, musíte si koupit i známku pro přívěs U.
Pro slovinské dálnice si pro  soupravu (tažné auto do 3 500 kg)  kupte jen jednu známku –  2A nebo 2B, a to podle výšky nad přední nápravou tažného vozidla. Většina osobních aut se spokojí se známkou 2A (i obytná auta bez ohledu na výšku), vozidla s výškou nad přední nápravou nad 1.3m potřebují známku 2B.

Podrobnější informace o pravidlech v jednotlivých zemích najdete zde: https://silverontheroad.com/2024/01/31/evropa-2024-dalnicni-a-silnicni-poplatky-pro-karavanisty

Případě v anglickém znění zde:
https://camperguru.com/motorway-and-road-tolls-for-caravanners-in-europe/

Přejeme Vám šťastnou cestu!

O Asociaci kempování a karavaningu (AKK ČR): nezisková organizace založená za účelem podpory moderního rozvoje karavaningu v České republice. Úzce spolupracuje se zákonodárci, obcemi, kraji, médii, ochranáři přírody, významnými firmami z oboru a mnoha dalšími subjekty a institucemi, aby pomáhala zlepšovat podmínky pro svobodné cestování, zvyšovat obecné povědomí o karavaningu a zviditelňovat jeho důležitou roli v cestovním ruchu.

O Camperguru: evropský projekt pro karavanisty s českými kořeny. Vybírá ta úplně nejlepší místa kam se s obytným vozem můžete vydat. Zakladatelem je Víťa Válka, designer a grafik, který s rodinou přes 10 let vyráží po Evropě.