Stellplatzy – Novela stavebního zákona míří ve sněmovně do závěrečného čtení

Druhým čtením v Poslanecké sněmovně prošla 1. dubna novela stavebního zákona, která obsahuje mimo jiné také pozměňovací návrh předložený poslancem Janem Richterem a připravený v úzké spolupráci s Asociací kempování a karavaningu ČR. Návrh by měl v legislativě ukotvit stání pro karavany a výrazně tím usnadnit jejich výstavbu, čímž by se v dohledné době dramaticky zlepšila infrastruktura pro rychle se rozvíjející karavaning v ČR. Ve stavebním zákoně se jedná především o to, že „stání pro obytné automobily a obytné přívěsy“ zde budou zařazeny mezi tzv. jednoduché stavby. Budou tedy spadat do stejné kategorie jako například dobíjecí stanice pro elektromobily a budou se muset kolaudovat.

„K pozměňovacímu návrhu jsme pro poslance připravili kompletní odůvodnění i s odkazy na zavedenou praxi v zahraničí. Připravili jsme také soubor kritérií, která by stání pro obytné automobily měla podle zákona splňovat. Slibujeme si od toho výrazné zrychlení výstavby těchto stání, sjednocení pravidel i snazší vypisování dotačních programů,“ říká k novele Jan Bordovský, zakladatel Asociace kempování a karavaningu ČR.

Samotné definování pojmu a konkretizování požadavků na stavbu „stání pro obytné automobily a obytné přívěsy“, vymezení pravidel pro umístění takové stavby do území, nebo například podoba dopravního značení, se učiní prováděcími předpisy věcně příslušných ministerstev.

Vaše AKK ČR