PORTUGALSKO ZAKÁZALO KEMPOVÁNÍ „NA DIVOKO“

Obrovská obliba Portugalska jako zimní destinace pro tisíce karavanistů z celé Evropy se výrazně podepsala na vzhledu tamní krajiny – minimálně do vzdálenosti několika kilometrů od pláží. Krásná místa v přírodě, vyhlídková místa na útesech, příjezdy k plážím a místní parkoviště již řadu let setrvale obsazují návštěvníci v obytných vozech, karavanech a dodávkách.
Přestože tento způsob kempování nebyl v Portugalsku nikdy zcela legální a nárazové kontrolní akce s udělováním pokut byly v posledních letech čím dál častější, od 8. ledna 2021 schválila portugalská vláda zcela nová pravidla. Komunita karavanistů jej označuje jednoduše jako „anti van-life zákon“.
Co bylo ale hlavní příčinou jeho vzniku?
Obyvatelé a samosprávy dotčených oblastí si s masivním nárůstem (nejen) zimních kempařů dlouhodobě stěžují na obsazená parkoviště, zvýšenou kriminalitu, rušení nočního klidu, přebytek odpadků a zbytků jídla na veřejných prostranstvích, nelegální a nebezpečné rozdělávání ohně, vypouštění odpadní vody do přírody, a především – lidské výkaly. Exkrementy je doslova poseto celé okolí pláží a přístupových cest. Zde se setkává romantika kempování v nenápadné dodávce s tvrdou každodenní realitou.
Silniční zákon tedy v Portugalsku od 8. ledna 2021 stanoví například:
1) Přenocování v obytných a jim podobných automobilech a noční parkování je zakázáno všude mimo místa, kde je to výslovně povoleno (tj. autokempy, oficiální stání pro karavany, nebo k tomu určená a označená parkoviště).
2) Za obytné automobily se považují všechny takové, které z výroby nabízí obytný prostor, nebo jsou k tomuto účelu upraveny, nebo takto mohou být využity.
3) Přenocováním se rozumí parkování výše uvedeného typu vozu s posádkou uvnitř mezi 21:00 a 7:00 hod.
4) Za porušení tohoto nařízení může být udělena pokuta od 60 do 300 EUR, v případě, že se jedná o chráněnou oblast, od 120 do 600 EUR.
Proti zákonu se u karavaningových spolků i mezi karavanisty samotnými zvedla vlna odporu a vznikají i petice za jeho zrušení, nicméně čistě z pohledu výše uvedených argumentů se jeho zavedení nelze příliš podivovat, naopak lze očekávat podobný postup i v ostatních evropských zemích a regionech, kde počet návštěvníků v obytných vozech přerůstá únosnou míru.
(Odkaz na přesné znění zákona: dre.pt)