AKK ČR v roce 2020: I v době „covidu“ jsme pracovali naplno

Koronavirová pandemie na samém začátku roku 2020 v nebývale míře změnila celý jeho průběh, otřásla karavaningovým trhem, cestovatelskými plány každého z nás i cestovním ruchem jako takovým. Pro mnoho firem to bylo – a stále je – jedno z nejnáročnějších období v historii, pro jiné naopak obrovská příležitost k růstu.

Asociace kempování a karavaningu ČR se musela nové situaci přizpůsobit také, protože však řada našich aktivit je dlouhodobého charakteru, musíme se celou dobu dívat více do budoucna na dobu, kdy pandemie skončí a karavaning bude zažívat další skokový růst zájmu.

V minulém roce se však AKK ČR i přes ztížené podmínky dobře dařilo plnit stanovené cíle.

 

  • Navýšili jsme členskou základnu o mnoho nových členů, mezi které vedle soukromých osob patří také další významné firmy na trhu s obytnými vozy. Patří mezi ně mimo jiné Blue Rent, Karavan Centrum Hykro, Caravan Centrum Pardubice, AutoPartner PLUS či pojišťovna Insia GARANT.
  • Velmi rádi jsme mezi naše členy přivítali také Brněnské výstavy a veletrhy, pořadatele veletrhu Caravaning Brno a firmu ABF, pořadatele veletrhu For Caravan. Díky tomu máme více podnětů a úkolů z členské základny, širší podporu karavanistické veřejnosti a také více příležitostí ke spolupráci se subjekty na trhu, které nám pomáhají plnit další cíle Asociace.
  • Našimi podklady a připomínkami jsme se podíleli na výsledné podobě nového nařízení vlády č. 240/2014 Sb. o výši časových poplatků, sazeb mýtného, slevy na mýtném a o postupu při uplatnění slevy na mýtném. To bylo schváleno 16. listopadu 2020 a vstoupilo v platnost od 1. 1. 2021. Mýto se pro některé kategorie obytných vozidel snížilo až o 98 %. Více informací o tomto bodu najdete zde: mytne-pro-obytne-automobily
  • V úzké spolupráci a za významné pomoci poslance Jana Richtra jsme zaslali návrhy a připomínky k chystané novele stavebního zákona tak, aby v něm bylo nově specifikováno stání pro karavany, včetně vlastního dopravního značení. Tato úprava výrazně zjednoduší výstavbu nových servisních míst pro karavany (STPL) a umožní na ně také vypisovat účelové dotace. Cílem je výrazné posílení karavaningové infrastruktury v ČR v nejbližších letech. O dalším vývoji budeme průběžně informovat.
  • Zapojili jsme se jako jeden z hlavních organizátorů do projektu Karavany v první linii, v němž bylo při první vlně jarní koronavirové pandemie poskytnuto prodejci a půjčovnami obytných automobilů i soukromými osobami více než 100 obytných automobilů a karavanů pro potřeby zdravotnického personálu na odběrových stanovištích, Policii ČR, Armádě ČR, domovům s pečovatelskou službou a na další potřebná místa. Karavany tam sloužily jako zázemí pro personál v náročném pracovním nasazení. Více informací například zde: v-prvni-linii-pomaha-jiz-vice-nez-sedesat-obytnych-vozidel
  • Na jaře jsme vydali první tištěnou brožuru STPL v České republice 2020, která obsahuje oficiální stání pro karavany. Brožura vyšla v nákladu 5 000 kusů a byla distribuována zdarma předplatitelům časopisu Camping, Cars & Caravans, zapojeným stáním pro karavany, veřejnosti přes naše dobrovolníky a také nejrůznějším státním orgánům na podporu naší činnosti. Nebylo možné splnit plán na distribuci brožury na veletrzích, přesto se všechny výtisky dostaly do oběhu a ke svým čtenářům. Brožura je zdarma ke stažení zde: karavanova-stani-v-cr-2020
  • Poskytli jsme několik desítek konzultací k záměrům vybudování stání pro karavany (STPL) soukromým osobám, obcím i krajům. Poskytujeme odborné poradenství a sdílíme kontakty v oboru za účelem podpory výstavby STPL.
  • Šíříme Etický kodex kempaře všemi dostupnými kanály – na veletrzích (v roce 2020 se konal pouze lednový Regiontour Brno), přes prodejce a půjčovny karavanů, aktivně na sociálních sítích a webových stránkách.
  • Poskytli jsme desítky námětů, citací a vyjádření do článků a reportáží tištěných, internetových médií i televizním stanicím (mimo jiné iDnes.cz, Lidovky.cz, Česká televize, TV Prima, TV Nova, rádio Impuls, Český rozhlas Brno a další).

 

Z cílů, které si AKK ČR stanovila na rok 2020 (Cíle) se postupně podařilo realizovat téměř všechny, řada dalších aktivit Asociace pak vycházela z aktuálního dění na trhu, ve společnosti a u našich členů. S ohledem na omezené možnosti osobního setkávání a zrušení všech veletrhů jsme naopak nemohli provádět osvětovou, přednáškovou a propagační činnost tak, jak bylo naplánováno. Řadu důležitých jednání se nám však podařilo uskutečnit namísto veletrhů elektronickou cestou.

Cíle na rok 2021 zveřejníme v nejbližších dnech.

 Jste členem AKK ČR a máte tip nebo požadavek, čím bychom se měli zabývat? Napište nám na info@akkcr.cz.

Budeme také rádi, když se stanete našimi členy a tím tak dáte najevo, že podporujete to, co děláme. Registraci k členství najde tady .